dockerNa OSSie będziecie mieć okazję na zapoznaniem się z bardzo szybo rozwijajacym się opensourcowym projektem o nazwie Docker.

Do niedawna operatorzy maszyn wirtualnych musieli się zmagać na co dzień z wieloma problemami, związynami z zasobożernością maszyn czy czasem provisioningu, co stanowiło dużą niedogodność w szybko rozwijających się usługach webowych. Wraz z coraz większą popularyzacją środowisk DevOps pojawił się projekt o nazwie Docker, który rozwiązuje powyższe problemy.

Docker – to technologia wirtualizacji na poziomie systemu operacyjnego oparta o kontenery LXC. Pozwala on na stosunkowo łatwe wdrażanie aplikacji w formie obrazów. Obraz pojedynczej aplikacji jest dużo mniejszy od obrazu klasycznej maszyny wirtualnej, a sama technologia wprowadza dużo mniejszy narzut związany z wirtualizacją sprzętu.
Biorąc pod uwagę wsparcie Dockera przez rozwiązania takie jak OpenStack, Amazon Web Services czy Ansible i Puppet oraz firmy takie jak RedHat czy SUSE, projekt ma ogromne szanse na szybkie upowszechnienie się w branży.

Na OSSie o Dockerze opowie Maciek Lasyk w swojej prelekcji pt. „Docker – kontenery w praktyce”, a na warsztatach Bohdana Sydora pt.,,Docker – skalowanie aplikacji’ webowych” dowiecie się jak używać go w praktyce.