Kamil Krzywicki

Business Development Manager w Dziale Pamięci Masowych i Serwerów Veracomp S.A.

 

 

Z wykształcenia inżynier informatyk. W branży IT od 11 lat. Pracuje w Veracomp S.A. od 2010 roku, obecnie na stanowisku Business Development Managera w Dziale Pamięci Masowych i Serwerów. Odpowiedzialny za budowanie i ewangelizowanie sieci partnerów oraz rozwijanie szerokiej oferty rozwiązań IT bazujących na systemach Linux i oprogramowaniu typu Open Source. W wolnym czasie równie otwarty na nowe przepisy w kuchni i piesze wycieczki w polskie Tatry.

  • IT Sales 90%
  • Backup danych 70%
  • SEP Sesam 90%

Temat prelekcji: „Jak poradzić sobie z backupem danych w różnorodnych środowiskach?

Żyjemy w czasach, w których nie ma już mowy o posiadaniu środowiska IT pochodzącego tylko od jednego dostawcy, szczególnie w zakresie posiadanego oprogramowania. Stosujemy na potrzeby firm wszelakie aplikacje, a te wymagają systemów operacyjnych i często odpowiedniej bazy danych. Środowiska te są obecnie najczęściej wirtualizowane, a przechowywanie danych często odbywa się na zewnętrznym zasobie. Gdy dołożymy serwery poczty i pracy grupowej lub systemy klasy ERP, a przy tym posiadamy jeszcze zewnętrzną lokalizację firmy, to zapewnienie backupu dla takiej infrastruktury systemowej jest nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza wtedy, gdy nasze środowisko IT jest różnorodne pod kątem dostawców wspomnianych wcześniej systemów i aplikacji.
Ważnym aspektem w momencie wyboru systemów i aplikacji jest zapewnienie sobie możliwości backupu tak różnorodnego środowiska. Obecnie wiele firm chce stosować w swoich zasobach zarówno systemy Windows, jak i Linux, bazy danych komercyjne MS SQL Server czy Oracle, jak i darmowe MySQL i PostgreSQL, wirtualizację opartą na VMware, Hyper-V lub XEN i KVM. Decyzje o wyborze różnorodnych platform podyktowane są nie tylko dostępnym na IT budżetem, ale również kompetencjami działów IT w zakresie rozwiązań Linux/OpenSource. Stosowanie różnorodnych rozwiązań to także sposób na zaoszczędzenie często dużych pieniędzy i uwolnienie się z modelu Vendor Lock-In. Dlatego warto wiedzieć, że są na rynku producenci systemów backupowych, którzy zapewniają firmom i instytucjom bezpieczeństwo i szybkie odtwarzanie danych w momencie awarii. Producenci tacy, jak firma SEP, która specjalizuje się w backupie, wywodzi się z rynku OpenSource i posiada certyfikacje do większości stosowanych w firmach systemów, wirtualizatorów czy baz danych.