Marcin Madey

Country Manager firmy SUSE w Polsce

 

Z wykształcenia informatyk, zdobył dyplom magistra na Uniwersytecie Warszawskim – Instytut Informatyki na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz dyplom Executive Master of Business Administration w Institut Francais de Gestion. Jako szef polskiego przedstawicielstwa SUSE odpowiada za sprzedaż oraz organizację usług konsultingowych i pomocy technicznej na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii – Professional Services. Z firmą SUSE związany od 11 lat.

  • IT Sales 90%
  • Systemy SUSE Linux 100%
  • Systemy Open Source 80%

Wcześniej pracował m.in. jako inżynier systemowy w firmie Novell Polska, odpowiedzialny za koordynację zadań inżynierów systemowych Novella w Europie Środkowej i Wschodniej. Należy do wąskiego grona specjalistów, będących prezenterami na światowych konferencjach technicznych Brainshare.

Temat prelekcji w Sesji Plenarnej: „Software Defined Storage – jak rozwiązania oparte na open source zmieniają rynek pamięci masowych

Podobnie jak system Linux stanowi otwartą alternatywą dla systemów zamkniętych, tak oparte na oprogramowaniu open source rozwiązania rozproszonej pamięci masowej (Software Defined Storage) rewolucjonizują rynek pamięci masowych. Umożliwiają tworzenie niedrogich, wysoce skalowalnych systemów pamięci masowej z użyciem powszechnie dostępnych serwerów i twardych dysków. Dzięki temu zapewniają  rekordowo niski miesięczny koszt przechowywania danych, wynoszący zaledwie 0,1 centa za gigabajt. Software Defined Storage tak samo jak rozwiązania zamknięte jest wyposażony w mechanizmy samoczynnego zarządzania i samoczynnej naprawy. Pozwala przedsiębiorstwom uwolnić się od rozwiązań przywiązanych do sprzętu konkretnych producentów i udostępnia zalety rozwiązania programowego o możliwościach porównywalnych ze średnimi i dużymi systemami za ułamek ich ceny.


Temat prelekcji: „OpenStack w firmie: pięć punktów , które dział IT powinien omówić z biznesem przed wdrożeniem prywatnej chmury.”

Firmy chcą używać chmury opartej na open source z tych samych powodów, dla których wybierają Linuksa jako system operacyjny. Ważne są nie tylko niższe koszty, ale też uniknięcie czy ograniczenie negatywnego wpływu zamknięcia się na określone technologie jednego dostawcy, tzw. vendor lock-in. Ponieważ w chmurach opartych na open source, takich jak OpenStack, stosowane są otwarte standardy, w tym otwarte interfejsy programistyczne (API), znacznie łatwiej jest przenosić obciążenia serwerowe (workloads) między chmurami, uzupełniać środowisko chmury o dodatkowy sprzęt czy oprogramowanie.

Ważne dla biznesu niższe koszty i elastyczność w IT osiąga się stosując innowacje technologiczne. Chmura prywatna dzięki automatyzacji i orkiestracji zapewnia lepsze wskaźniki wykorzystania serwerów. Ponadto automatyka w połączeniu z funkcjami samoobsługowymi chmury pozwala użytkownikom prywatnej chmury na samodzielne uruchamianie i konfigurowanie serwerów często bez angażowania działu IT. Konieczne może być jednak dostosowanie procesów biznesowych, ustalenie zakresu samoobsługi czy kwestii rozliczeń wewnątrz organizacji.

Niemniej najbardziej realne korzyści z chmury prywatnej dla biznesu, to możliwość szybszego reagowania na jego potrzeby przy użyciu już posiadanej infrastruktury IT – z zachowaniem procedur bezpieczeństwa i bez narażania się na problemy braku zgodności z przepisami. Wdrożenie otwartej chmury prywatnej nie może odbywać się kosztem utraty kontroli nad danymi czy pojawieniem się nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Wszystkie te obawy wokół otwartej chmury rozwiewa jednak opcja korzystania z rozwiązań open source z profesjonalnym wsparciem, takich jak SUSE OpenStack Cloud.